Poradnia zdrowia psychicznego
Według światowej organizacji zdrowia WHO zdrowie to nie jedynie brak choroby, ale dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny oraz adaptacja do warunków zmieniającego się środowiska społecznego i naturalnego oraz radzenie sobie z tymi zmianami w różnych warunkach.

Choroba jednego z narządów naszego ciała rzutuje ujemnie na cały organizm. Podobnie ma się rzecz z psychiką. Często ludzie o dobrym zdrowiu fizycznym, właściwie się odżywiający, prowadzący zdrowy styl życia – i tak chorują. Często spowodowane jest to podłożem psychicznym. W dzisiejszych czasach, kiedy zaburzenia psychiczne (takie jak nerwice) figurują na liście chorób cywilizacyjnych – nie powinniśmy bagatelizować żadnych symptomów ze strony naszego układu nerwowego.
Zdrowie psychiczne to termin trudny do zdefiniowania. Może oznaczać nie tylko brak chorób psychicznych, ale także ogólnie pojęte dobre samopoczucie. O ile w przypadku chorób ciała lekarz może dociec przyczyn i przewidzieć skutki, o tyle trudne jest to w wypadku zdrowia psychicznego. W naszym kraju zaburzenia psychiczne ciągle kojarzą się z wykluczeniem społecznym, zamknięciem w zakładzie opieki, szpitalem psychiatrycznym. Tymczasem osób cierpiących na różnego typu dolegliwości psychiczne jest coraz więcej. Bardzo często zdarza się, że osoby te nie uzyskują należnej pomocy, gdyż obawiają się funkcjonujących w społeczeństwie negatywnych stereotypów lub nie wiedzą, do kogo powinni się zgłosić.
Choroby psychiczne to najczęściej stany lękowe i depresja – wpływają one negatywnie na życie osobiste oraz pociągają za sobą znaczne koszty społeczne i gospodarcze. Choroby te są jedną z najważniejszych przyczyn przebywania na zwolnieniu lekarskim, przechodzenia na wcześniejszą emeryturę czy rentę inwalidzką.
Poradnia Zdrowia Psychicznego zajmuje się:
- diagnostyką lekarską,
- poradnictwem psychiatrycznym,
- diagnostyką psychologiczną,
- poradnictwem psychologicznym,
- psychoterapią indywidualną,
- psychoedukacją,
- działaniami profilaktycznymi,
- udzielaniem indywidualnych świadczeń profilaktyczno-leczniczych w ramach opieki ambulatoryjnej,
- udzielaniem świadczeń konsultacyjnych,
- orzekaniem o czasowej niezdolności do pracy,
Do Poradni nie obowiązują skierowania.
Więcej informacji o pracy Poradni Zdrowia Psychicznego można uzyskać pod numerami telefonów:
- (71) 339 11 41.
,
|
|
|
,
|
© 2012. Przychodnia Specjalistyczno-Rehabilitacyjna PULSANTIS Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie, publikowanie, publiczne rozpowszechnianie czy powielanie wszelkich materiałów, zarówno tekstowych jak i graficznych bez pisemnej zgody Przychodni Specjalistyczno-Rehabilitacyjnej PULSANTIS Sp. z o.o. jest zabronione.
Projekt i wykonanie Impark